top of page
  • kadileppik

Kas kussutad last magama, hüpitad pallil või vannitad kell kümme õhtul...

Updated: Nov 23, 2022

Harutan siin nüüd kôik üksipulgi lahti.

Hommikune ärkamine vôiks jääda 7-8 vahele hommikul, siis hommikusöök ja kes soovib hakkata lisatoitu andma võib hakkata näiteks porgandipüreega katsetama (kõige vähem tõenäolisem, et tekiks allergiat, tähelepanelik tasuks olla kui lapse emal või isal on olnud porgandi suhtes allergiline reaktsioon) Nüüd Kui on selline hommikune aktiivne aeg, siis võib igasugu põnevaid tegevusi teha või üks jalutuskäik õues. Lõunasöök võiks jääda 10:30-12 vahele, see oleneb kaua laps on olnud ärkvel ja mis kell hommikul ärkas. Lõunauni võiks olla kella 12 ajal Ja olenevalt lapsest siis 1-3h lõunaund. Kui lõunauni magatud võib kohe süüa anda, need lapsed kes nüüd juba päris sööki saavad võiks õunakompotti või muud puuvilja anda. Mõni pisem teeb ilmselt nüüd kella 16:00 ajal poole tunnise iluune ja siis võiks veel ühe jalutuskäigu väljas teha.

Kella 17:30-18:00 vahel võiks vannitada/pesta. Vannitamine ei tähenda alati suurt pesupäeva ja kindlasti pole tarvis seepe ega muid pesemisvahendeid kasutada. Kui vesi on kare, siis rinnaga toitmise puhul panna natuke rinnapiima vannivette, see neutraliseerib vannivee ja teeb beebi naha mõnusalt pehmeks. Selleks, et laps vannitamise ilusti vastu peaks võib anda 5 minutit rinda või 30ml RPA.

Peale vanni oleks mõnus õhtusöök ja siis võiks olla ka aeg kus telekas on väga vaikne või üldse kinni ja valgus pigem hämaram. Kell 19:00 võik ööunne minna.

See on nüüd see koht kus on palju küsimusi, et laps ei jää ise magama, tahab ainult rinda, röögib või sahmib nagu tuuleveski. Nüüd tuleb mängu kaisulapp või lutt. Kui on kaisulapp, siis laps ilmselt mingi aja mängib sellega ja kui hakkab röökima, siis rahustad maha (suurt tuld ei pane põlema) ja paned voodisse tagasi, sedasi võib voodisse ja sülle ka mitu head tundi teha enne kui laps magama jääb (trenn käelihastele) muidugi soovitan vahetada võimalusel, et lapse isa selles une võitluses abiks oleks või teekski võimalusel selle tralli hoopis isa.

Lutti ei taha ja kaisulappi ei ole. Sellisel juhul on kaval muretseda kaisulapp ja selleks ei pea meeletuid väljaminekuid tegema, mine kangapoodi ja küsi mõnda pehmet materjali, suurus võik olla 10x10cm. Kui paned materjali vastu nägu ja on mõnus, siis võib kindel olla, et lapsele meeldib ka. Ole loov ja võid ise õmmelda kolmnurga või ruudu. Nipp neile, kes toidavad rinnaga, tilguta natuke rinnapiima kaisulappile, siis võetakse see pisikese poolt kiiremini omaks.

Tahaks last tema enda voodisse magama? Harjuta kõigepealt lõunaund ja pane ümber madratsi näiteks päeva kantud t-särk või öösärk. Laps tahab sinu lõhna tunda.

Magamistoa temperatuur. Kuna beebidel läheb kehatemperatuur ise kõrgemaks kui neil hakkab külm, siis kahjuks liiga palava magamistoas kehatemperatuur ise alla ei lähe ja laps ärkab tihti ja vähkreb voodis. Magamistoa temperatuur võiks jääda +16c ja +20c vahele. (Magades ise jahedamas magamistoas puhkad palju paremini välja)

Mis saab, kui beebi mõned tunnid hiljem hakkab tegema tuuleveskeid voodis? Kui beebi ei ärka üles vaid lihtsalt vähkreb, siis ei ole vaja teda voodist välja võtta või süüa pakkuda. Beebidel on samamoodi erinevad unefaasid nagu täiskasvanutel.

Kui sa nüüd lugesid ja ehmatasid ära, et teie teete vanni kell 21:00 või kell 23:00 ja ööunne alles peale südaööd, siis on selge, et lapsel on suur üleväsimus ja päev on liiga pikk.

Kuidas nüüd lapsele sobivasse ajakavasse saada? Kindlasti ei tohi teha midagi järsku, hakka une ja vanni aega tooma iga päev 5-15 minuti kaupa varasemaks kuni jõuad teile sobiva kellaaja peale. Kui olete jõudnud teie jaoks sobivasse ajakavasse, siis uue päevakavaga harjumine võtab aega kuni kaks nädalat. Samasugust võtet kasuta kui tahad lõunaund varemaks või söögi kellaaegasid muuta.

Mida aga teha öösel kui laps ärkab? Enne kui pole suurt kisa ei pea mitte midagi tegema, väga tihti jäävad peale nihelemist uuesti magama, kui aga on soov öine toitmine lõpetada tuleks samuti venitada esimest kellaaega 5-15 minuti kaupa kuni jõuab järgmisele toidukorrale nö järele ja siis hakkata järgmist toidukorda venitama, kuid tihtipeale lükkavad beebid ise järgmise toidukorra samamoodi kella järgi 5-15 minutit edasi.

Mis saab siis kui laps saab juba lisatoitu? Beebid kes on hakkanud saama lisatoitu, siis hommikul võiks olla mõnus puder ja rinnapiim või RPA. Lõuna ajal köögiviljapüree, peale lõunaund õuna- või mõni muu magusam puuviljapüree ja õhtusöögiks köögiviljapüree. Kõige paremad on kodus värskelt valmistatud.

Kui palju peaks lisa toitu andma? Algul soovitatakse uusi maitseid poole teelusika haaval proovida, kuid kui sa näed, et beebi tahaks rohkem, siis usalda oma sisetunnet ja võid rohkem anda. 😊

Kuidas aru saada, kas lapsel on kõht püreest täis? Kui sööb kenasti ja mingi hetk hakkab lusikat ära lükkama ning keerab pead ära, siis see on märk, et kõht on täis. Ära üllatu kui korraga sööb 200-300ml.

Paljudel on kogu eelnimetatud koos ja üle pea kasvanud. Mida teha kui kussutad last süles magama, hüppitad pallil või teed midagi veel ekstreemsemat, kuid enam ei jaksa, siis loe seda kohta kus kirjutasin, et paned voodisse ja kui röögib võtad sülle, rahustad maha ja paned voodisse tagasi.

Kui lähed käruga välja jalutama ning nutab, siis 5-15 minuti pärast jääb magama, selle pärast ei tasu õues jalutuskäikusid ära jätta. Ja ärge muretsege mida teised mõtlevad, arvavad või ütlema tulevad, sest see on sinu laps ja sina tead, et see läheb üle.

Millest pihta hakkata? Pane endale plaan paika mille kallal tahad alguses muudatusi teha ja tee üks asi korraga, sest lapsevanemad ise peavad ka selles kõiges ellu jääma.

Ütlen alati, et lapsed on siia ilma sündinud, et meile kannatlikkust õpetada. Ja teine asi mida ütlen muudatuste puhul nagu Tootsile koolis öeldi, kui ei jõua tervet rehkendust, tee pool. Kui päevakava vahel nihkub kuni 45 minutit, siis sellest pole midagi hullu.

NB! Beebide turvalisust silmas pidades ärge kasutage tekki, mille laps võib üle pea tõmmata/lükkata vaid kasutage magamiskotte, kus käed on vabad ja keha kaetud.

Kõik küsimused on igati teretulnud ja vastan meeleldi.


5 views

Recent Posts

See All

Ekraanisõltlastest lapsevanemad

Sel aastal olen teinud enamjaolt koostöösid peredega kes otsivad hoidjat reisidele kaasa. Lapsi peredes on üks kuni neli ja vahel lisandub reisi jooksul külalislapsi. Üha enam jääb mulle silma, et ei

Comentários


bottom of page