top of page
  • kadileppik

Kuidas puhkuste ajal laste pealt kulusid kokku hoida.

Suvi on mõnus aeg teha midagi koos pere ja sõpradega, kuid sellest hoolimata tuleb mõelda juba aegsasti, mida teha lastega nii kooli- kui lasteaia vahelajal ning kuidas nende hoidmist organiseerida. Lastelaagrid on justkui ülemõistuse kallid ja ilmselt on nii mõnigi alltoodud variante kasutanud majandusliku heaolu silmas pidades.

Vanavanemad? On täiesti vale arusaam, et kodused vanaema/vanaisa peaksin lapselapsi hoidma kõigil nendel juhtudel kui kuskile mujale pole lapsi panna. Tänapäeva vanavanemad on väga aktiivsed ja naudivad võimalusel kontserte, reisimist kui eakaaslastega aja veetmist, välistatud pole ka see, et nad töötavad. Ära tekita suhetesse vanavanematega põhjuseta pingeid lausega: ”kui sa lapsi vaheajaks hoida ei võta, siis sa pole mingi vanaema/vanaisa ja rohkem last ei näe!” Kui on maa-vanaema kes on nõus lapsi enda juurde võtma vaheaegadeks, siis on muidugi tore, kuid siinkohal ei tasuks unustada, et vanaemal ei ole sellist energiat nagu 30 aastat tagasi ja õhtul vannitada, süüa teha jne, see kõik on ikka väga väsitav. Mõtle, mitmel korral oled õhtuse lapse vannitamise oma väsimuse tõttu ära jätnud või korraliku sooja toidu asemel hoopis võileibu teinud….. Kui viid lapsed hoida, siis arvesta sellega, et see ei peaks olema tasuta, sest et ta on vanaema ja peaks lastelastega tegelema ning aega veetma – justkui enesest mõistetav. Vanavanemad veedavad meeleldi paar tundi või pool päeva nädalavahetusel, kuid tegu ei ole lastehoiu teenust osutavate inimestega. Pane alati sedavõrd palju riideid kaasa, et vanavanemad ei peaks iga õhtu pesu pesema.Paki kaasa piisavas koguses sellist toidukraami/mauistusi mida sinu laps igapäevaselt armastab süüa (mõtle vanavanemate rahakoti peale), kuigi vanavanemad raha vastu ei taha võtta, siis sokuta lapse toidu- ja üritusele minekuks jaoks raha kas vanaema käekotti või veelgi kavalam ravimikarpi (sest sealt näeb ta seda kohe). Selleks, et häid suhteid vanavanematega säilitada, soovitan leida lapsehoidja, kes tegeleb lapsega ja teeb täpselt nii nagu sina ütled. (me kõik teame, vanavanematega sinu reeglid ei kehti nagunii).

Teine emme? Jõuda kaubale mõne teise emmega on sellise riski business, sest nii nagu sul endalgi on vahel väsimus kõigist ja kõigest, siis kujuta ette, et sõbranna lükkab oma lapsed sulle kaela – pole kõige meeldivam. Muidugi on erandeid, kuid siis pead olema ka ise valmis, et teine emme palub sul tema last hoida. Kuid selleks peab tõesti olema keegi keda usaldad ja peamine, et laste hoidmise tõttu omavahelisi suhteid nässu ei keeraks.

Lastetu- ja kodukontoris töötav sõbranna? Miks mitte kasutada sõbrannat, kes töötab kodukontoris, ta on oma aja peremees ja pealegi pole tal endal lapsi kellega tegelema peaks – las harjutab kui ühel päeval endal lapsed, veelgi parem, kirjuta kaasa nimekiri väliürituste- ja restoranidega mida lapsega külastama minna. Kodukontoris töötavad inimesed on tegelikult palju produktiivsemad ja nad hindavad just seda vibe-i oma kodus mis laseb loomingulisusel vabalt ringi lennelda. Olgu sõbranna kujundaja, kirjanik või mõne muu kodukontori ala esindaja, siis tegemist ei ole lastehoiu teenust pakkuva isikuga ning tihtipeale ei oska nad väikelastele esmaabigi anda rääkimata viinamarjade poolitamisest jne. Seega tuleks selline hullumeelne mõte juba eos maha matta!

Käia läbi kõik tuttavad? Külla neile, kelle kodu tundub asuvat ahvatlevas kohas maal, saarel või mõnes teises riigis. Olen täiesti aus, et mitte keegi ei oota enda õuele hordide viisi külalisi, keda siis võõrustada, sööta, majutada ning giidiks olla. Minu kõige kiiremad ajad on just siis kui teised puhkavad, ehk suvi ja erinevad koolivaheajad. Tihti olen ära öelnud neile, kes tahavad mind “üllatada”, et tulevad londonisse ja mõtlesid ka minu juurest paariks päevaks “läbi hüpata”, minu vastus on sellele alati olnud üks – London on täis suurepäraseid majutusasutusi, mille hulgast saad oma perele sobiva valida ja kui jõuab, siis võime kokku saada. No seda viimast pole kunagi juhtunud, sest minu peale ollakse piisavalt solvunud, et ma võõrustada ei soovinud. Tegelik põhjus on see, et ma ei taha teisi teenindada, kokata ja siis koristada. Kui jõuan öösel töölt koju, siis tahan vaba päeva hommikul võimalusel hoopis magada.     Mul on alati kalendris paar-kolm kuud asjad ära planeeritud. Kui ma Eestis käin, siis ei ole keegi pakkunud, et tule mulle saarele- või maamajja nädalaks külla, seda seepärast, et ma olen siis ju kohustus ja tihtipeale ei pruugi üksik inimene pereinimeste või nende varavalges ärkavate lastega harjunud olla. Pealegi on mul terve hulk kiikse, ehk ma lähen hilja magama võimalik, et teen öösel süüa – külas olles võin ma sellised asjad ära unustada ja järgida tuleks teiste reegleid. Selleks, et sinu sõnumile- või kõnele vastaks tasuks planeerida ja mitte ära unustada, et ka teisi endale külla kutsuda või organiseerida midagi väga ägedat tänutäheks. Kui lähed külla, siis võta lastele mängiasju kaasa, et neil igav ei hakkaks. Kui oled suur veini ja liha armastaja – võta enda vein-ja liha kaasa, veelgi parem kui sa lähedki oma toidukraam kaasas, sest peopaik on ju “tasuta”. Austa teiste privaatsust ja kodurahu ning ära “unusta” ennast terveks päevaks või koguni nädalaks külla. Sinu sõbrad- ja tuttavad ei ole lastelaagrite- ja spa puhkuste soodusvariant.

Suvi on mõeldud puhkamiseks, kuid kui pidevalt ringi sõita ja mõelda kuhu- või kelle juurde järgmisena minna, siis kaob ju puhkuse kui sellise tõeline olemus ära ning saab olema nädalate pikkune asjatu stressamine. Tööle tagasi minnes oled ilmselt veelgi väsinum kui puhkusele minnes. Palju mõnusam on kui suvi jääks oma kodu- ja lähedastega aja nautimiseks ning näiteks mõnel lumisel talvepäeval tuldaks külla, et siis rääkida muljeid suvest, teha koos üks mõnus ahjukook ning juua kakaod või glögi.


24 views

Recent Posts

See All

Ekraanisõltlastest lapsevanemad

Sel aastal olen teinud enamjaolt koostöösid peredega kes otsivad hoidjat reisidele kaasa. Lapsi peredes on üks kuni neli ja vahel lisandub reisi jooksul külalislapsi. Üha enam jääb mulle silma, et ei

Comments


bottom of page