top of page
  • kadileppik

Mähkme-vaba beebi

Updated: Nov 23, 2022

Mõni nädal tagasi lubasin jagada infot raamatu kohta diaper free baby, ehk mähkme vaba beebi.

Alustuseks pean tegema suure kummarduse ja ütlema aitähh raamatu autorile Christine Gross-Loh. Tegemist on äärmiselt põneva ja õpetliku raamatuga. Raamatu autor on kohe alguses realist ja läheneb soovitusi jagades loogilisust silmas pidades. Sa võidki harjutada beebit esimesest päevast peale potiga või näiteks alati enne vannitamist hoiad beebit käte vahel ja võib juhtuda, et teeb pissi kraanikaussi, potti või mõnda muusse anumasse mis käepärast ja sobilik.

Paari nädala vanustele beebidel tead sa õige pea millal on pissi või kaka aeg ning selleks ajaks võid sättida õhuvanni ja lasta lapsel olla ilma mähkmeta. Ole leidlik ja paindlik kui soovid last harjutada ilma mähkmeta olema. Võib-olla sa otsustad, et teed seda korra nädalas või hoopis öösel või näiteks hea aeg pissi või kaka potti püüdmiseks on peale autosõitu kui võtad lapse turvatoolist välja.

Ära tee ühtegi potiga harjutamise tegevust kui sa oled väsinud, see on sinu jaoks vastvõetamatu või mõnel muul põhjusel.

Paljudes riikides on probleemiks, et lapsed käivad mähkmega ka 3-4 aastaselt. Need on riigid, kus tegelikult tuleb tegeleda vanematega, sest nad ei oska või ei taha aru saada, kui laps õpib potil käima, siis see harjumine võtab aega. Juhul kui laps on 3-4 aastane ja ühel päeval pannakse ta potile, siis tekib lapsel stress ja ma tean mitmeid lapsi, kes hoidsid oma väljaheidet kuni neile magama minekuks pandi mähe, kus nad tegid siis kogu oma päeva pissi ja kaka. Samuti kui laps kakas potti tekkis tal stress, sest ta polnud enne kakat näinud ja ta lihtsalt röökis järgnevas pool tundi.

Raamat õpetab vanemaid, kuidas last harjutada potiga, kuidas vanemad õpivad lapse kehakeelt tundma ja ära tabama hetkel kui on vaja potile minna. Kui sa oled otsustanud, et ühtegi mähet sa ei osta, sellest pole midagi, siis tuleb lihtsalt palju marlimähkmeid või muid alternatiive varuda ja sa pead ise vaimselt selleks valmis olema.

Ma jagan nüüd oma kogemust poti treeningu osas. Kui võtta arvesse ülalt toodud raamatu õpetusi, siis olen beebisid sünnist saati potiga harjutanud, ehk enne vannitamist õhtuti hoidnud poti kohal. Samuti on meil alati pott olnud nähtaval kohal. Ühel hetkel kui laps istub, siis olen võtnud samal ajal WC-sse kui ise käin ja siis istub ta oma väikese poti peal ja võib juhtuda, et kui pesen käsi või lasen vett, siis teeb beebi pissi potti. Kui laps juba kõnnib, jookseb ja söôb iseseisvalt, siis ma olen alustanud potti treeninguga, näiteks ärkvel oleku aeg ilma mähkmeta ja kodust välja minnes paariks tunniks ongi mul kaasas 5-6 paari vahetustiideid. Kui ma päevagruppis istusin põrandal jalad rätsepa istes ja laps kes õpib potil käima tuli ja istus mulle sülle, siis tuli ruttu potile minna. Esimest korda ma seda ära ei tabanud ja tuli oma ülejäänud aeg kuni koju minekuni märgade pükstega olla, mulle tegi see hoopis nalja ja ka pisike inimene sai aru, et vist natuke läks pahasti. Kui olin lapsele kuivad riided pannud, siis ta panin käed ümber kaela ja palus vabandust…. minu vastus oligi, et sellest pole midagi hullu 🙂

Kui oled otsustanud teha potitreeningut, siis ei tohi lapsega riielda, alandada või alavääristada, kui juhtub õnnetus ja riided on märjad. (Mõtle alati, kas sulle meeldiks kui keegi sinuga halvasti käituks sellisel juhul) Laps on sinu miniversioon ja talle meeldivad/ei meeldi samad asjad mis sulle. Tuleb olla toetav ja rääkida, et pole hullu, riideid saab pesta, ära näita lapsele välja oma pettumust, ta alles õpib ennast ja oma keha tundma.

Potitreeningu näol on lapse ja vanema koostööga, kus laps õpib oma keha tundma ja lapsevanem õpib oma kannatlikkust kasvatama.

Kuna suvi on parim aeg teha potitreeninguga algust, siis soovin mõnusat koos kasvamist ja avastamis rõõmu!

7 views

Recent Posts

See All

Ekraanisõltlastest lapsevanemad

Sel aastal olen teinud enamjaolt koostöösid peredega kes otsivad hoidjat reisidele kaasa. Lapsi peredes on üks kuni neli ja vahel lisandub reisi jooksul külalislapsi. Üha enam jääb mulle silma, et ei

Comments


bottom of page