Minu sõnum kõigile lapsevanematele!
Updated: Nov 23, 2022
Kooliaasta on alanud ja suverütmist välja tulemine võtab aega. Räägitakse koolikiusamisest ja sellest kuidas laste elu erinevat ekraanidega põnevamaks teha.
Tahan rääkida sellest, kuidas ekraanid mõjutavad lapsi/noori ja sellest kes otsustab palju- ja millal teie kodus ekraanide seltsis aega veedetakse. Ekraanid mõjutavad õppeedukust, keskendumisvõimet, suhteid pere/sõprade, une pikkust ja kvaliteeti, vaimset- ja füüsilist tervist. Eelnimetatud nimekiri on tegelikult palju pikem, kuid need on peamised.
Mis on ekraani-aeg ja kuidas aru saada, et teie peres on sellega probleeme? Ekraani ajaks loetakse kõiki minuteid/tunde mis sa veedad nii nutitelefonis, e-lugeris, tahvelarvutis, telekat vaadates või arvuti taga istudes, lisaks erinevad elektroonilised mängud. Häirekell võiks vanematel lööma hakata siis, kui laps on hommikul väsinud, veedab enamust kodus oldud aja oma toas (uks kinni) või teleka ees, puudub huvi huviringides käia, ei käi väljas päris sõpradega vaid veedab aega virtuaalsete sõpradega, ei soovi süüa hommiku- või õhtusööki koos perega ja söögivalikuks osutuvad erinevad snäkkid sooja toidu asemel. Laps/noor ärritub kui vanemad soovivad temaga suhelda.
Briti tervishoiusüsteemis on soovituslik ekraaniaega piirata vastavalt vanusele.
0-2 aastased (parem kui isegi kolmanda eluaastani) üldse mitte ekraaniaega anda. Teaduslikult on tõestatud, et väikelapse arengut toetab kõige paremini vahetu kontakt täiskasvanuga.
2-5 aastased maksimaalselt üks tund päevas.
5-18 aastased maksimaalselt kaks tundi päevas.
Lapsevanemad kes peavad ülaltoodud soovituslikku ekraaniaja rakendamist võimatuks, sest koolitööde tegemiseks kulub vanemates klassides palju enam arvuti taga aega. Siinkohal olgu ära öeldud, et ekraaniaja sisse ei arvestata koolitöödele tegemiseks kulunud aega arvutiga. Seega me räägime sellest ajast mil laps/noor teeb seda mida ta ise soovib.
Selleks, et laps oleks vanematele kättesaadav piisab täiesti tavalisest lihtsast nuppudega telefonist. Kui ka on muretsetud puutetundil telefon, siis soovitan seda internetiga mitte ühendada, sest sellisel juhul puudub lapsel huvi igal võimalusel telefonis istuda. Üks stiilne käekell oleks aga boonuseks, et telefoni ei peaks kella vaatamiseks kasutama.
Soovitan teha kodus ekraaniaja piiranguid ja annan mõned näpunäited:
1. Näita eeskuju ning pane karp välisukse juurde kuhu kõik uksest sisse tulijad jätavad oma hääletuks/välja lülitatud telefonid. Uuringud USAs näitasid, et lapsed/noored saadavad päevas sõnumeid telefoni teel keskeltläbi 200tk ja suurem hulk sõnumeid saadeti siis kui magamistoas tuli oli kustus ning vanemate teada nende laps/noor magas, kuid tegelikult see nii ei olnudki. Kui laps/noor hakkab rääkima, et äratuskellana kasutab telefoni, siis soovitan muretseda päris kell kus saab panna äratuse.
2. Seleta ja põhjenda miks hakkab teie kodus kehtima ekraani aja osas piiranguid ja mis on selle pikaajaliseks tulemuseks. Näiteks lapse/noore vaimse ja füüsilise tervise parem seisukord (ei istuta sundasendis ekraanidega, väheneb agressiivsus või passiivsus ümbritseva osas).
3. Kaks tundi enne magamaminekut on soovitav kõigil olenemata vanusest ekraanidest hoiduda. Mida selle kahe tunniga teha? Mängige lauamänge, lugege raamatuid/ajakirja, tehke plaane koos pereliikmetega nädalavahetuseks, värvige või joonistage, meisterdage jne.
4. Kui lastel on magamistoas arvuti ja/või telekas, siis pane need elutuppa, sellega veendud, et arvutit kasutatakse koolitöödeks ning telekas ei peaks tegelikult üheski magamistoas olema. Samuti võid arvutis panna peale piirangud, et sotsiaalmeedia kontodele- ja erinevatele mängu saitidele ligipääs puuduks. Sellega vähendad ka ohtu, et laps satuks küber- või koolikiusamise ohvriks või mõne ahistaja huviorbiiti. Lapsed/noored on kergesti mõjutatavad.
Kuidas kõike seda alustada?
Kirjuta välja plaan, miks sa seda teed ja kuidas. Kirjuta paberi peale reeglid ja riputa kõigile nähtavale kohale. Ära anna alla isegi kui laps/noor väga palub, sest reeglid on täitmiseks ja sa otsustasid seda teha põhjusega. Leia erinevaid tegevusi ekraani aja asemel mida kogu pere koos saab teha.
Ole valmis, et ilmselt saad sa sõimu ja terrorit esimesed 1-2 nädalat selle eest, et ekraaniaja kasutamise üle hakkad otsustama ja raskemalt läheb see poistega, kuid hea uudis on see, kui sa järele ei anna, siis lõpuks loobuvad lapsed ekraanide seltsis aja veetmisest ja pakuvad ise välja tegevusi mida tahaksid teha. Sinu populaarsus laste/noorte silmis algselt langeb, kuid pikas perspektiivis toob see endaga kaasa vaid positiivsed tulemused.
Ekraaniaja piirangut võid kasutada ka distsiplineerimiseks, ehk kui kõik koolitööd on tehtud ja käitumine vastab vanemate ootustele, siis jääb ekraani aeg vastasel juhul võib seda kärpida või üldse ilma jätta, kuid siinkohal tasuks ennast kontrollida. Näiteks laps/noor loeb raamatut ja sa palud tal midagi teha, kui saad vastuseks, et loetakse lehekülg või peatükk lõpuni ja siis asutakse sinu poolt antud ülesannet täitma on täiesti normaalne ja selle eest, et laps kohe püsti ei hüpanud ja ei tegutsenud nagu soovisid, selle eest ekraaniajast ilma jätta oleks liig. (Ole paindlik ja otsusta vastavalt olukorrale).
NB! Postitust võib jagada, mitte kopeerida!
Toredaid tegevusi ekraanivabal ajal.
Recent Posts
See AllSel aastal olen teinud enamjaolt koostöösid peredega kes otsivad hoidjat reisidele kaasa. Lapsi peredes on üks kuni neli ja vahel...
Eestis üheks kodukülastuste põhjuseks olid ekraanisõltlasest beebid ja väikelapsed või oleks õigem öelda nende vanemad. Pered, kes mind...
Comments