top of page
  • kadileppik

Tillukestesse jalgadesse soovitan investeerida.

Updated: Nov 23, 2022

Minu üks suur kirg jalanõude- ja eelkõige väikelaste jalatsite vastu on eriti kasvanud viimaste aastatega- seoses tööga.

Mõni nädal tagasi käisin ostmas aastasele preilile jalatseid. On äärmiselt oluline silmas pidada, et jalatsid vastaksid lapse jala suurusele, ehk ei ostetaks mitu numbrit suuremaid raha kokkuhoiu eesmärgil või kuna meeldib mõni disain rohkem, kuid suurusi pole saadaval. Kindlasti ei tohiks muretseda ka väikeseid jalanõusid.

Mida silmas pidada jalatsi valikul? Märksõnadeks: suurus/mudel/kvaliteet. Kuna osadel lastel on jalg väga kõrge, siis tuleks vaadata selliseid mudeleid mis on mõeldud kõrgemale jalale. Soovitan valida kvaliteetseid lastejalatseid valmistava firma tooteid, kus on silmas peetud just väikelaste jalgade eripära. Enamus väikelaste jalad paistavad kui lampjalad ja on tötsakad, kuid muretsemiseks pole põhjust, lapse jalg areneb ja ei jää selliseks. Nüüd tahavad palju öelda, et lampjalgsus on päritav ja see on paratamatus, millega on lepitud juba raseduse ajal, kuid tegelikult pole asi üldse nii hull ja seda saab siiski leevendada- või mõningatel juhtudel ka vältida, kui juba esimesed jalatsid on soetada korralikud tugeva tallaga (mitte pehmed sussid), kanna- ja sisemise toestusega. (Ma tean, et ka siinkohal on paljudel eriarvamused)

Millal peaks hakkama jalanõusid kandma? See oleneb täitsa lapsest, mõni jookseb ringi juba 8 kuuselt teine aga pooleteise aastaselt. Siin soovitaksin vaadata last, et kui ajab ennast tugede najal kõndima, siis oleks aeg jalatsite peale mõelda. Muidugi oskavad siin parema suuna kätte anda arstid või ortopeedid. Kuid see, millised jalatsid, kui suured/väiksed/kvaliteetsed jne valitakse on iga lapsevanema enda otsustada. 🙂 Veel üks tähelepanek, kui lapsed hakkavad tugede najal püsti ajama või kõndima ning käivad kikivarvul, siis see tähendab, et tagumiku lihased pole tugevad ja kogu keha raskus läheb rindkerele. Kuidas aru saada, et tagumiku lihased on tugevad? Kui laps hakkab käima ja potsatab tagumikule mitte kõhuli ja seistes/kõndides ei aja ennast kikivarvukile.

Kuidas saada tugevad tagumiku lihased? Istu põrandale, pane laps oma kahe jala vahele seisma. Hoia kehast (mitte kätest) ja lase tal tõusta püsti ja istuda tagasi reie peale (samal ajal lapse jalad on sinu jalgade vahel fikseeritud ja kikivarvukile tõusta ei saa).

Võin omast kogemusest öelda, et ilmselt polnud mul kõige tugevamad tagumiku lihased, sest alalõpmata olin ma kõhuli maas- ka täiesti siledal asfaltiga kaetud teel (seda veel ka juba koolis käies) Põlved ja käed olid kogu aeg marraskil/verised (armid on siiani alles), suvel teadsin, et teeleht tuleb peale panna, aga kui palju sukkpükse ma puruks kukkusin- seda teab ainult vanajumal ise. 😁 Minu esimesed jalatsid mida mäletan, olid kinnise ninaga, heledamat pruuni värvi kingad, ilmselt nahast, kuid kuna mulle need väga meeldisid ja võimalik, et käisin need räbalateks, siis ei osatud sel ajal tähelepanu pöörata kas jalatsid mitte väikseks pole jäänud. Väikeste jalatsite kandmisest on mul kahjuks mõlema jala väikese varba küüned defektiga.

Mulle on armsaks saanud lastejalatsite brändid Jacadi ja Dpam.


3 views

Recent Posts

See All

Ekraanisõltlastest lapsevanemad

Sel aastal olen teinud enamjaolt koostöösid peredega kes otsivad hoidjat reisidele kaasa. Lapsi peredes on üks kuni neli ja vahel lisandub reisi jooksul külalislapsi. Üha enam jääb mulle silma, et ei

Comments


bottom of page